8/02/2016

"Just4fun", 2016

Cercul de Orientare turistică – Ecoturism              
Cercul de informatică

Organizează Școala de vară


în perioada 8 – 12 august 2016

PROGRAM:


 8 august : ”Am plecat la drum!”- drumeţie prin pădurile din împrejurimi: Adâncata / Mitoc / Pătrăuți;
 9 august : Ziua Internaţională a Grădinilor Zoologice şi Parcurilor – Vizită la "Coltul zoologic" Ilișești – picnic în pădurea Ilișești;
 10 august : Jocuri de orientare turistică;
  11 august: Excursie Dragomirna – mănăstirea și împrejurimi;
 12 august: Finalizarea activităților: înmânarea diplomelor de participare.
http://pacosv.ro/files/2016/afisJust4fun16.pdf
rezultate

8/01/2016

Rezultatele Concursului National de Informatica, Satu Mare, 18-23 iulie 2016

        În perioada 18-22 iulie 2016 a avut loc, la Satu-Mare, Concursul Național de Informatică, la care au participat elevi din 14 județe.

          Echipajul din Suceava, format din elevi de la Palatul Copiilor Suceava, cursanți la cercurile de Informatică și Operare și programare pe calculator, au participat la proba de programare, unde au obținut 1 loc I (Dumitrescul Eduard, la clasa a VI-a), 2 locuri II (Turturean David si Dumitrescul Eduard, ambii la clasa A VII-a) , 1 loc III(Cuzenco Andrei, la clasa a VIII-a) și o mențiune(Domunco Ștefan, la clasa a V-a), precum și la proba de Office, unde au obținut 1 loc I (Turturean David) și 3 mențiuni.



6/23/2016

Rezultate Concursul regional de informatica "Top Info", 14 mai 2016

Concursul regional de informatică ”Top Info”, cuprins în CAERI 2016 poz. 1421, este organizat de Palatul Copiilor Sibiu și se adresează elevilor din Palatele şi Cluburile copiilor participanţi la  cercurile    de  Informatică,  Programare  şi  Matematică aplicată  în  tehnică  de calcul, Reviste şcolare, alte cercuri relaţionate cu problematica concursului, din clasele II-X.


SECŢIUNEA PAINT „O PLANETĂ MAI CURATĂ”

Mențiune
Cozma Andreea, clasa a II-a


SECŢIUNEA AFIŞ / POSTER, PREZENTĂRI POWER POINT, FILM DE SCURT METRAJ

Premiul II
Ungureanu Bogdan, clasa a VI-a
Găitan Andreea, clasa a VI-a

Criterii de jurizare:

AFIŞ / POSTER - Raportarea la tema dată; - Originalitatea, creativitatea şi imaginaţia dovedite de elev prin lucrarea realizată; - Armonia şi expresivitatea lucrării; - Raportul detaliu-întreg; - Echilibrul între imagine şi text;
SECȚIUNEA PAINT - Cât de sugestiv este desenul pentru tema dată; - Originalitatea, creativitatea şi imaginaţia dovedite de elev prin lucrarea realizată; - Armonia şi expresivitatea lucrării; - Raportul detaliu-întreg;
SECȚIUNEA PREZENTĂRI POWER POINT - Raportarea la tema dată; - Originalitatea, creativitatea şi imaginaţia dovedite de elev prin lucrarea realizată; - Armonia şi expresivitatea lucrării; - Raportul detaliu-întreg; - Echilibrul între imagine şi text; - Prezentarea va avea maxim 15 slide-uri (diapozitive)
SECȚIUNEA FILM DE SCURT METRAJ - Raportarea la tema dată; - Originalitatea, creativitatea şi imaginaţia dovedite de elev prin lucrarea realizată; - Armonia şi expresivitatea lucrării; - Raportul detaliu-întreg; - Echilibrul între imagine şi text; - Filmul va avea maxim 5 minute si dimensiune max. 20 Mb.

SECŢIUNEA UTILIZARE
                         2 probleme de logică
                         aplicaţie practică pe calculator din SO şi pachetul Office

 SECŢIUNEA PROGRAMARE ÎNCEPĂTORI/ AVANSAŢI
                         2 probleme de programare în C++/Pascal
 Pentru  cei  ce  participă  la   SECŢIUNEA   PROGRAMARE   ÎNCEPĂTORI
 tematica pentru problemele în C++/Pascal este:

                 Noţiuni introductive (biblioteci) Afisare. Citire
                 Algoritmi - date, variabile, expresii, operatori
                 Instrucţiunea de decizie
                 Instrucţiuni repetitive cu număr necunoscut de paşi
                 Instructiuni repetitive cu număr cunoscut de paşi.

 Pentru    cei   ce   participă   la   SECŢIUNEA PROGRAMARE AVANSAŢI 
 tematica pentru problemele în C++ este:

                 Elementele de bază ale limbajului de programare C++/Pascal
                 Probleme care operează asupra cifrelor unui număr
                 Determinare minim/maxim
                 Divizibilitate. Numere prime.
                 Algoritmul lui Euclid. Numere “prime între ele”
                 Tablouri unidimensionale (vectori)

plicaţii cu vectori – sume, produse, elemente pare/impare, poziţii  
                   pare/impare, sortare, cautare, interclasare 
                Fişiere text. 
Înscrierea la concurs se face electronic, prin trimiterea fişei de înscriere şi a lucrărilor elevilor, până la data de 7 mai 2016

6/21/2016

App Lab (for High School or Middle School)

Poti crea aplicatii folosind platforma online: https://code.org/educate/applab


Mai multe:
https://code.org/educate/curriculum/elementary-school

6/16/2016

Concursul "Marele Premiu al Palatului National al Copiilor" Bucuresti - sectiunea programare

In perioada 11-12 iunie 2016 s-a desfăşurat la Palatul Naţional al Copiilor Bucureşti, a XXV-a ediţie a concursului naţional "Marele Premiu al Palatului Naţional al Copiilor", secţiunea programare. La aceasta editie, au participat 10 elevi de la Cercul de informatică si Operare si programare pe Calculator de la Palatul Copiilor Suceava:

Premiul I

  • Tebrean Andreea, clasa a IV-a
  • Ungureanu Alexandru, clasa a IV-a
Premiul III
  • Todosi Calin, clasa a III-a
  • Domunco Stefan, clasa a V-a
  • Cernăuțan Teofan, clasa a VI-a

Mențiune:
  •  Semeniuc Cătălin, clasa a VII-a
  • Cuzenco Andrei, clasa a VIII-a
  Monor Matei, clasa a IV-a, Rebenciuc Paul și Hostiuc Robert clasa a VIII-a

6/06/2016

Rezultate la Concursul National "Marele Premiu al Palatului National al Copiilor" Bucuresti- sectiunea utilizare

În perioada 3-5 iunie 2016 s-a desfăşurat la Palatul Naţional al Copiilor Bucureşti, a XXV-a ediţie a concursului naţional "Marele Premiu al Palatului Naţional al Copiilor", secţiunea utilizare. La cele trei secţiuni ale concursului au participat 11 elevi de la Cercul de informatică a Palatului Copiilor Suceava:
Secţiunea Poveşti ilustrate:
Premiul I

  • Hinea Denisa, clasa a II-a
  • Zimbru Sebastian, clasa a II-a
  • Livararu Erika, clasa a V-a
  • Şlincu Andra Maria, clasa a VI-a

Premiul II

  • Bilinschi Antonia, clasa a II-a
  • Bădăluţă Emma, clasa a IV-a
Premiul III
  • Maxim Robert, clasa a IV-a
  • Maxim Bogdan, clasa a IV-a
  • Lămăşanu Marinel, clasa a IV-a
MS PowerPoint şi Paint
Premiul III
  • Cîmpan Ştefan, clasa a IV-a
  • Ungureanu Bogdan Ionuţ, clasa a VI-a

5/15/2016

Concursul National "Marele Premiu al Palatului National al Copiilor" Bucuresti


In perioada 3-5 iunie 2016, Palatul Național al Copiilor București organizeaza a XXV-a ediție a Concursului Național "Marele Premiu al Palatului National al Copiilor" (A1-10), secțiunea utilizare. În săptămâna următoare, 11-12 iunie 2016, se organizează secțiunea programare a concursului.
Mai multe detalii: cititi regulamentul.