5/08/2017

“COPILĂRIA ÎNTRE POVESTE ŞI CALCULATOR”

Concursul “COPILĂRIA ÎNTRE POVESTE ŞI CALCULATOR” aflat la a II-a ediție, cuprins în CAEJ Iași, pozilia 196, este organizat de Clubul Copiilor Pașcani și  Liceul Tehnologic Economic "Nicolae Iorga,, Pașcani.
Concursul se desfasoară in data 10 iunie 2017 si cuprinde 4 sectiuni: 
  • Grafică pe calculator, cl. I-IV, cu tema: ”O zi perfectă din copilăria mea”;
  • Programare C++ / Scratch, cl. III-VIII - cu tema: ”Aventuri în lumea virtuală”;
  • Spot publicitar, cl. V-XII cu tema: ”Sunt copil, ai grijă de mine!”
  • Web design cl. VII - XII cu tema ”Copilăria între poveste și calculator”.
Termen înscriere: 24 mai 2017.

5/04/2017

CONCURSUL NAŢIONAL „MEMORIALUL HENRI COANDA”, ed. a XLI-a, 2017

Concursul Naţional “Memorialul Henri Coanda” face parte din categoria concursurilor specifice palatelor si cluburilor copiilor, domeniul tehnic şi este implementat de Clubul Copiilor „Nicolae Mateescu”, Pucioasa, Dâmboviţa, în colaborare cu Ministerul Educaţiei Naţionale, Inspectoratul Şcolar Judeţean Dâmboviţa, Primăria  Pucioasa.

Proiectul se desfăşoară în luna - iunie 2017 (2-4 iunie 2017).
Sectiuni:
·         Prezentări Power Point
Teme: „Aripi romanesti”,“Lumea aerului”; „Distributia planetelor”; „Cerul, in imaginatia copiilor”; etc.Prezentările vor conţine 10-15 slide-uri şi trebuie să reflecte viziunea originală a autorului asupra subiectului respectiv.
·         Desene realizate cu utilitarul Paint (categoria de varsta I-IV)
            Teme: „Aripi romanesti”,“Lumea aerului”; „Distributia planetelor”; „Cerul, in imaginatia copiilor”; etc.
·         fişa de înscriere va fi trimisă până la data de 31 mai 2017, sau in plicul cu lucrari.

Concursul National Marele Premiu al Palatului National al Copiilor 2017

Ediţia a XXVI-a a Concursului Naţional de Informatică Marele Premiu al Palatului Naţional al Copiilor se desfăşoară în perioada 26-28 mai 2017 la Palatul Naţional al Copiilor Bucureşti.
În perioada 26-28 mai 2017 se vor desfăşura secţiunile:
- prezentari în PowerPoint;
- Poveşti ilustrate;
- Grafică.

 Regulament

4/28/2017

CONCURSUL REGIONAL DE INFORMATICĂ „Top Info” ediţia a IX-a

CONCURSUL REGIONAL DE INFORMATICĂ „Top Info”, Ediţia a IX-a. este organizat de Palatul Copiilor Sibiu  în perioada  ianuarie  – mai 2017. Concursul aflat în Anexa nr.7 la OMEN nr 3248/14.02.2017, la L.Domeniul Tehnic poziția 1686. Top Info  este un concurs pentru TIC și INFORMATICĂ.
Concursul are următoarele secţiuni:
A. CU PARTICIPARE DIRECTĂ
a. SECŢIUNEA UTILIZARE (clasele I-VIII)  2 probleme de logică  aplicaţie practică pe calculator din SO Windows şi pachetul Microsoft Office
b. SECŢIUNEA SOFT EDUCATIONAL – TUTORIAL (clasele IX-X)  realizarea unui tutorial pe o temă dată – Algoritmi -  
 B. CU PARTICIPARE INDIRECTĂ/PRIN CORESPONDENŢĂ (clasele I-X)
a. SECŢIUNEA AFIŞ, POSTER, FLYER
b. SECŢIUNEA PAINT
c. SECŢIUNEA PREZENTĂRI POWER POINT
d. SECŢIUNEA FILM DE SCURT METRAJ

TEMATICA PENTRU ETAPA CU PARTICIPARE DIRECTĂ
 a. SECŢIUNEA UTILIZARE  SO Windows Paint Ms.Word Ms.Excel Ms.PowerPoint
 b. SECŢIUNEA SOFT EDUCATIONAL - TUTORIAL  

Tema: Algoritmi Evaluarea va viza 2 aspecte:
- proiectarea produsului
- implementarea produsului
I.             Proiectarea produsului
Tutorialul va fi însoţit de o documentaţie (un fişier Word, max. 10 pagini), care va avea numele concurentului, urmat de numele judeţului (ex. Popa Maria_Sibiu) Documentaţie  va conţine:
a)    Proiectarea cerinţelor  pedagogice
b)    Tema
c)    Scop
d)    Obiective educaţionale
e)    Scurtă descriere
f)     Scenariu didactic/ învăţare
g)    Bibliografie
b) Proiectarea produsului software
  Cerinţele funcţionale şi cele ne-funcţionale vizate 
 Aplicaţii software utilizate la elaborarea tutorialului
II. Implementarea produsului Criterii de evaluare

I. Proiectare produsului  
1. Documentaţie
- Documentaţia solicitată este completă
- Documentaţia este corect întocmită (ex. obiectivele sunt corelate cu scenariul didactic)
2. Valoarea educațională Valoarea educațională determină dacă programul îndeplinește în mod eficient obiectivele educaționale ale temei tratate. 

II. Implementarea produsului
1.  Conţinutul  - Conţinutul urmăreşte o succesiune logică, bine structurată/ organizată - Informaţia este clar prezentată  - Informaţia este corectă din punct de vedere ştiinţific - Exemplele date au sens şi susţin informaţia
2. Implementare software  Se va avea în vedere calitatea implementării soluției software respectiv: - Cerinţele funcţionale propuse în proiectare sunt îndeplinite sau nu.  - Cerinţe ne-funcţionale – ex. gradul de utilitate, fiabiliate, portabilitate, eficiență.  - Mijloacele de navigare prin tutorial sunt flexibile şi intuitive. - Interfaţă user-friendly, etc.
Notă: 1. Produsele vor fi transmise organizatorilor pe adresa concursului, concurs.top.info@gmail.com,  cu o săptămână înainte de desfăşurarea acestuia  prin www.wetransfer.com, însoţite de fişa de înscriere (semnată şi ştampilată) scanată. 
2. Dacă produsul are nevoie de alte programe adiționale, acestea vor fi aduse de către concurenți și vor fi instalate înainte de prezentarea proiectului. Produsele care necesită instalare trebuie însoțite de instrucțiuni detaliate.
3. În produs nu este permis să apară filme/imagini  cu minori, fără a exista acordul scris al părinţilor/tutorilor acestora.
4. Autorii dau dreptul organizatorilor concursului să publice produsele pe site-ul concursului, în scopuri educaţionale. 
TEMATICA PENTRU ETAPA CU PARTICIPARE INDIRECTĂ
a. SECŢIUNEA PAINT ce constă în desene realizate în PAINT – pentru elevii claselor I – IV (va fi realizat 1 desen în Paint, care reprezintă o imagine cu tema „Sibiu regiune gastronomică”. În colțul din dreapta jos va fi trecut numele, scoala și clasa elevului care a realizat desenul);
b. SECŢIUNEA AFIŞ / POSTER, PREZENTĂRI POWER POINT,  FILM DE SCURT METRAJ – pentru elevii claselor V – X cu tema „Sibiu regiune gastronomică
ÎNSCRIEREA LA CONCURS  se realizează prin trimiterea fişei de înscriere(Anexa 1) şi a lucrărilor astfel:
a. Data limită pentru înscriere participare directă este 14  mai 2017;
b. Data limită pentru înscriere participare indirectă este 7 mai 2017
c. Fiecare profesor îndrumător trimite un document scanat, ce conţine fişa de înscriere după modelul din Anexa 1, semnată de către profesor, director scoala  şi va avea ştampila unităţii. Această fişă se va trimite alături de lucrări pe adresa concurs.top.info@gmail.com; d.
Nu se acceptă lucrări neînsoţite de Fişa de înscriere!


4/06/2017

Inscrieri concurs informatica, 7 - 8 aprilie 2017

La concursul județean de informatică s-au înscris peste 100 elevi de la Palatul Copiilor Suceava, Clubul Copiilor Câmăulung Moldovenesc, Clubul Copiilor Fălticeni, Clubul Copiilor Gura Humorului și Clubul Copiilor Vatra Dornei la cele trei secțiuni:
- Programare lb. C++, clasele II-VIII, 29 elevi
- PowerPoint, clasele III-VIII, 50 elevi
- Word, clasele I- VI, 22 elevi
Nr.crt Numele si prenumele Clasa Palatul/Clubul Sectiunea
1 Aga Claudia VI Palatul Copiilor Suceava Programare
2 Aioanei Georgiana III Palatul Copiilor Suceava Word
3 Anton David V Clubul Copiilor Fălticeni ppt
4 Anton Răzvan IV Palatul Copiilor Suceava Programare
5 Anton Răzvan IV Palatul Copiilor Suceava Word
6 Arim Alexandru III Palatul Copiilor Suceava Word
7 Avram Alexandru III Palatul Copiilor Suceava ppt
8 Bălăceanu Giovani VI Clubul Copiilor Fălticeni ppt
9 Barîlă Ștefana IV Palatul Copiilor Suceava Programare
10 Bilinschi Antonia III Palatul Copiilor Suceava Word
11 Bîrsan Robert VII Clubul Copiilor Vatra Dornei Programare
12 Bocăneţ Robert III Palatul Copiilor Suceava ppt
13 Bolohan Gabriel II Palatul Copiilor Suceava Word
14 Borgovan Alexandru VII Clubul Copiilor Vatra Dornei Programare
15 Burlui Iulia VI Clubul Copiilor Fălticeni ppt
16 Busuioc Alexandra I Clubul Copiilor Gura Humorului Word
17 Buzilă Mihnea V   Clubul Copiilor Vatra Dornei Programare
18 Cândea Raul II  Clubul Copiilor Gura Humorului Word
19 Catargiu Ștefan V Clubul Copiilor Gura Humorului ppt
20 Cervinschi Mario VI Palatul Copiilor Suceava ppt
21 Chera Cristian VIII Clubul Copiilor Câmpulung Mold. ppt
22 Cibotariu Andrei VIII Palatul Copiilor Suceava Programare
23 Ciornei Ionuţ VII Palatul Copiilor Suceava ppt
24 Ciuciu Robert VII Clubul Copiilor Fălticeni ppt
25 Ciupca Leonard VII Clubul Copiilor Câmpulung Mold. ppt
26 Codină Iulia III Palatul Copiilor Suceava Word
27 Coșoreanu Tudor III Palatul Copiilor Suceava Programare
28 Costineanu Andrei VII Clubul Copiilor Câmpulung Mold. ppt
29 Daicu Eduard V Clubul Copiilor Gura Humorului ppt
30 Dinu Ioan VII Clubul Copiilor Fălticeni ppt
31 Domunco Ștefan VI Palatul Copiilor Suceava Programare
32 Doroftei Stefan I Palatul Copiilor Suceava Programare
33 Dumitrescul Eduard VII Palatul Copiilor Suceava Programare
34 Fasolă Alexandru VIII Palatul Copiilor Suceava ppt
35 Găitan Andreea VII Palatul Copiilor Suceava ppt
36 Găitan Nicolai VII Palatul Copiilor Suceava Programare
37 Ganu Simone IV Clubul Copiilor Fălticeni Programare
38 Grădinaru Mihnea IV Palatul Copiilor Suceava Programare
39 Gregorian Iuliana Elena VI Palatul Copiilor Suceava ppt
40 Grigoraş Antonie V Palatul Copiilor Suceava ppt
41 Hodiș Luca V Clubul Copiilor Vatra Dornei Programare
42 Honceriu Yannis Ştefan III Palatul Copiilor Suceava ppt
43 Ieremie Timotei  I Palatul Copiilor Suceava Word
44 Iwanusesi Andreea V Palatul Copiilor Suceava ppt
45 Lăcătușu Sebastian VIII Clubul Copiilor Vatra Dornei Programare
46 Lazăr Alexandru V Clubul Copiilor Fălticeni Programare
47 Leancă Răzvan VIII Clubul Copiilor Vatra Dornei Programare
48 Lehaci Alessandro VI Clubul Copiilor Gura Humorului Word
49 Litvinchevici Andi VI Palatul Copiilor Suceava ppt
50 Livararu Erika VI Palatul Copiilor Suceava ppt
51 Loghin Irina IV Palatul Copiilor Suceava Word
52 Lupancu Cezar III Palatul Copiilor Suceava ppt
53 Măcărescu Alexandru II Palatul Copiilor Suceava Word
54 Macovei Bianca IV Palatul Copiilor Suceava Word
55 Macovei Paul Ioan VI Palatul Copiilor Suceava ppt
56 Macoveiciuc Sabrina II Palatul Copiilor Suceava ppt
57 Maxim Robert V Palatul Copiilor Suceava ppt
58 Mazur Gavril IV Palatul Copiilor Suceava Word
59 Mitocaru Robert VI Clubul Copiilor Fălticeni ppt
60 Moldovan Darius IV Clubul Copiilor Fălticeni Programare
61 Munteanu Ştefan VI Palatul Copiilor Suceava ppt
62 Munteanu Valentin VI Palatul Copiilor Suceava Programare
63 Munteanu Vlad VIII Palatul Copiilor Suceava ppt
64 Muntianu George V Palatul Copiilor Suceava ppt
65 Muntianu Teodor VI Palatul Copiilor Suceava ppt
66 Mureșan Cristian VIII Clubul Copiilor Câmpulung Mold. ppt
67 Nenu Mihai VII Clubul Copiilor Câmpulung Mold. ppt
68 Nichitoi Andrei II Palatul Copiilor Suceava ppt
69 Nichitoi Diana  V Palatul Copiilor Suceava ppt
70 Nichitoi Eliza Maria III Clubul Copiilor Gura Humorului ppt
71 Onofrei Ariana II Clubul Copiilor Fălticeni Word
72 Paulenco Iustin VIII Palatul Copiilor Suceava Programare
73 Perjoc Maia V Palatul Copiilor Suceava ppt
74 Pricop Mario IV Clubul Copiilor Fălticeni Word
75 Purice Cristian III Palatul Copiilor Suceava ppt
76 Roman David Marco VI Palatul Copiilor Suceava Programare
77 Roman Matei V Palatul Copiilor Suceava Programare
78 Roman Mihnea VI Palatul Copiilor Suceava ppt
79 Rusu Bogdan VII Palatul Copiilor Suceava Programare
80 Rusu Bogdan VII Palatul Copiilor Suceava ppt
81 Rusu Simina V Clubul Copiilor Câmpulung Mold. Word
82 Semeniuc Călin VIII Palatul Copiilor Suceava Programare
83 Seserman Andra V Palatul Copiilor Suceava Programare
84 Sfentec Fabian II Clubul Copiilor Gura Humorului Word
85 Șlincu Andra Maria VII Palatul Copiilor Suceava ppt
86 Spivac Iulian VII Clubul Copiilor Fălticeni ppt
87 Spoială Ruxandra II Palatul Copiilor Suceava ppt
88 Ştirbu Diana VI Clubul Copiilor Fălticeni ppt
89 Tamas Cezara III Palatul Copiilor Suceava Word
90 Tâmpău Șerban V Clubul Copiilor Câmpulung Mold. Word
91 Ţebrean Andreea VII Palatul Copiilor Suceava Programare
92 Timoficiuc Cristiana II Palatul Copiilor Suceava Word
93 Timoficiuc Sergiu VII Palatul Copiilor Suceava ppt
94 Todică Bogdan VII Clubul Copiilor Fălticeni ppt
95 Toma Olivia II Palatul Copiilor Suceava ppt
96 Turculeț Alexandru V Palatul Copiilor Suceava Programare
97 Turturean David VIII Palatul Copiilor Suceava Programare
98 Ungureanu Andrei VII Palatul Copiilor Suceava ppt
99 Ungureanu Bogdan Ionuț VII Palatul Copiilor Suceava ppt
100 Ungureanu Ioan Alexandru II Palatul Copiilor Suceava Word
101 Verdeş Alexandra VIII Clubul Copiilor Fălticeni ppt